Genel

OTURMA İZNİ

Oturma İzni olarak bilinen ikamet tezkeresi alabilmek için öncelikle bilinmesi gereken bir çok farklı türde ikamet tezkeresinin olduğudur.

Bu tezkerelerden hangisi için başvurulması gerektiği ise yabancının ülkemizde bulunma amacına göre değişmektedir. Örn. Yabancı Öğrenci İkamet Tezkeresi ile Turistik Amaçlı İkamet Tezkeresi birbirinden hem içerik olarak hem de süre bakımından farklıdır.

Ülkemize vize alarak veya vize muafiyetinin sağlamış olduğu kolaylıktan yararlanarak gelmiş olan yabancılar, geldikleri amaca uygun olarak İkamet Tezkeresi (oturma izni) talebi için bulundukları şehrin Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İstanbul’da başvurular randevuyla gerçekleştirilmektedir.

2014 yılı Mayıs ayından itibaren İstanbul’da Oturma izni için başvurular Göç İdaresi Müdürlüklerinden de yapılmaktadır. Oturum amaçlı ikamet izinlerinde başvuru süresi, sürenin yenilenmesi, yurtdışına çıkış süresi konularda hassasiyet gösterilmesi Türkiye’ye sık gelenler için dikkatle takip edilmesi gereken konulardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu